Halloween


Index:

 1. Skąd nazwa Halloween?
 2. Jak to sie zaczęło?
 3. Kiedy obchodzi się?
 4. Co symbolizuje dynia?
 5. Jak obchodzą święto dorośli?
 6. Jak obchodzą swieto dzieci?
 7. Halloween w Polsce
 8. Zabawa, zabawa, zabawa
 9. Kawały Halloween


Skąd nazwa Halloween?

Od strony pisowni, święto znane jest jako Halloween, albo jako Hallowe'en. Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju o oryginalnej nazwie All Hallow's Eve /ol halołz iw/ (Wigilia Wszystkich Świetych).

Jak to sie zaczęło?

Święto to obchodzono już 2000 lat temu. Jak wyżej wspomniano zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc święto zwane "Wigilia Wszystkich Świetych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, żeby wejść w ciała żywych. Aby temu zapobiec, Celtowie konstruowali przeróżne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróżenie, gdyż uważano, że otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróżbitom.

Ludność chcąc zapewnić sobie przychylność duchów, stawiała w przedsionkach i izbach kuchennych specjalnie przygotowane jadło. Jeszcze do dzisiaj w niektórych rejonach Polski jest kultywowany zwyczaj przyrządzania: chleba umarłych, petryczki, powałki lub chleba dla dusz.


Kiedy obchodzi się?

Święto obchodzone nocą 31 października, najhuczniej w Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych.

Co symbolizuje dynia?

Bardzo popularnym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. Nazywa się ją "Jack-o-lantern". Jak tłumaczy legenda irlandzka, niejaki Jack - pijaku i włóczęga namówił diabła, żeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyż, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go także przyjąć do piekła, gdyż przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrążonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia.

Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.
W dniu Halloween w USA ustawia się owe dynie także w ogrodach.

Inne popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp.

Jak obchodzą święto dorośli?

Dorośli podobnie jak starożytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice i rożne inne straszydła i urządzają pochody przez ulice miast. Święto, to obecnie ma jednak inne oblicze. Dziś oznacza, przede wszystkim dobrą zabawę. Najsłynniejsza halloweenowa parada odbywa się co roku w Greenwich Village na nowojorskim Manhattanie i jest organizowana głównie przez miejscowych gejów.

Jak obchodzą swieto dzieci?

Dzieci obchodzą to święto odwiedzając liczne domy i wypowiadając zwrot "trick or treat" /tryk or triit/ (psikus albo poczęstunek), co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa np. nasmarowania klamki pastą do zębów. Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. Scary Farm /skeri farm/ (straszne farmy) zaadoptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, niczym wystrój planu filmu grozy, jednak wszyscy w tym czasie maj dobrze sie bawić.

Halloween w Polsce

Od niedawna święto to obchodzone jest w Polsce, może jeszcze nie tak hucznie jak w USA czy w Pekinie. Równie hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Nowa Zelandia i Szkocja. Właściwie to Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90. Zazwyczaj w taki dzień organizowane są imprezy w klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe. W większych miastach polskie dzieci bawią się tak samo, jak w USA - odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki. Odpowiednikiem Halloween w kościele katolickim są Zaduszki.

Zabawa, zabawa, zabawa

Ponieważ w innych krajach Halloween postrzegane jest rozrywkowo ze świętem tym wiążą się różne zabawy a także wróżby. Wróżenie ze spodków polega na tym, że osoba z zawiąznymi oczami wybiera jeden ze spodków stojąch na stole. To co znajdzie w środku spodka wróży wydarzenia na przyszły rok. Również w Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ciemnym pokoju w dzień i patrzą w lustro. Robią to do momentu aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka. Ciekawostką jest, że jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie bedzie żyła dłużej niż rok. Do bardzo popularnych zabaw należy tzw. "boobing for apples" /bułbin for apls/ (łapanie jabłek) . Ochotnicy zabawy muszą tylko za pomocą swoich zębów wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Podobnie jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

Kawały Hallowen

Oto kilka kawałów zawiązanych z Halloween:

 • Q. What is a Mummie's favorite type of music? A. Wrap!!!!!
 • Q. What do you call a witch who lives at the beach? A. A sand-witch.
 • Q. What did the skeleton say to the vampire? A. You suck.
 • Q. Where does Count Dracula usually eat his lunch? A. At the casketeria.
 • Q. What do you call a goblin who gets too close to a bonfire? A. A toasty ghosty.
 • Q. Why did the Vampire read the Wall Street Journal? Q. He heard it had great circulation.
 • Q. What are ghosts' favorite kind of streets? A. Dead ends
 • Q. What kind of makeup do ghosts wear? A. Mas-scare-a.
 • Q. What happens when two vampires meet? A. It was love at first bite!
 • Q. How do you scare a mummy A. with a yummy dummy in a crash test crummy.