Sandardy sieciowe

Standardy sieciowe | Wallidacja

Plaster dla przeglądarek

Dean Edwards, członek grupy roboczej tworzącej skrypty DOM, stwierdził pół żartem pół serio:

- Światu naprawdę potrzeba jeszcze jednej biblioteki JavaScript.

Jednak nie powstrzymało go to przed stworzeniem Jeszcze Jednej Biblioteki JavaScript Pozbawionej DokumentacjiT. Nie jest to jednak biblioteka w pełnym tego słowa znaczeniu, podobna do bibliotek jQuery lub YUI. Przypomina raczej znany skrypt Deana do IE7 - jest patchem do przeglądarek. Naprawia na przykład błędną implementację getAttribute oraz setAttribute w Internet Explorerze, a także rozwiązuje problemy przeglądarek z nieprawidłową implementacją metody obsługi błędów addEventListener:

- Jak zatem widać nie robi dużo, ale robi to konsekwentnie na wielu platformach.

Osoby mające problemy z tworzeniem skryptów DOM dla różnych przeglądarek mogą szukać właśnie takiego rozwiązania. Pozwala ono pracować wszędzie na tym samym poziomie. Nie stworzymy dzięki niemu wyszukanych animacji ani dochodowych skrótów, ale te 20KB zagwarantuje nam spokojną pracę. Nie jest to raczej skrypt dla początkujących, jednak zaawansowani projektanci docenią jego możliwości.

Wydaje mi się, że nie powinno się go nazywać biblioteką. To raczej plaster opatrunkowy dla przeglądarek. Jeżeli jednak ktoś myśli nad stworzeniem własnej biblioteki lub poprawki, to Dean udostępnił reguły dla twórców bibliotek JavaScript. W dużym skrócie sprowadzają się one do tworzenia bibliotek małych, elastycznych i opartych o standardy.

 

Tytuł oryginału:
A band-aid for browsers
Autor:
Jeremy Keith
Data publikacji:
26 marzec 2007
Tłumaczenie wykonane przez:
Grupa robocza angielski team
Data tłumaczenia:
2 grudnia 2007