Sandardy sieciowe

Standardy sieciowe | Wallidacja

Skąd się tu wziąłem?
Kampania na rzecz aktualizacji przeglądarek

Skąd się tu wziąłem?

Zostałeś przekierowany do tej strony prez osoby tworzące witrynę, którą chciałeś odwiedzić, ponieważ twoja przeglądarka nie spełnia przyjętych standardów internetowych. Możliwe jest też, że trafiłeś na tą stronę, aby dowiedzieć się czegoś więcej o aktualizacji swojej przeglądarki.

Uwaga do otrzymujących spam: Przykro nam, jeżeli odwiedziłeś tę stronę w wyniku otrzymania niechcianej wiadomości e-mail. Nigdy nie wysyłaliśmy masowo żadnych maili i w zasadzie w ogóle rzadko wykorzystujemy adresy e-mail z domeny webstandards.org. Częsciej zdarza się, że nasi użytkownicy odpowiadają na maile wysłane z adresu webstandards.org za pomocą swoich prywatnych kont mailowych. Jeżeli otrzymałeś wiadomość z naszej domeny to jest ona prawie napewno fałszywa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule WaSP przeciwko spamowi i wirusom.

Uwaga do projektantów stron : Kampania na rzecz aktualizacji przeglądarek WaSP już się zakończyła. Dlatego też prosimy o zaprzestanie używania tej wiadomości o aktualizaji i odwiedzenia strony Po zakończeniu Kampanii na rzecz aktualizacji przeglądarek, gdzie można się dowiedzieć co innego możesz zrobić, aby pomóc.

Uwaga do odwiedzających przekierowanych z innych stron: jeżeli nie trafiłeś na stronę, na którą zamierzałeś, skontaktuj się z administratorem strony, której szukasz, i powiadom go o swoim problemie. Poproś go również o zaprzestanie korzystania z przekierowania do strony kampanii na rzecz aktualizacji przeglądarek, ponieważ nie służy to już zamierzonym przez nią celom.

Jakie "standardy internetowe?"

Te stworzone przez World Wide Web Consortium - osoby, które wymyśliły sam Internet. W3C stworzyło te standardy po to, żeby sieć mogła pracować lepiej u wszystkich. Większość nowych przeglądarek spełnia te standardy, zaś większość starych przeglądarek nie jest z nimi zgodna.

Co mogę zrobić?

Możesz nie mieć wpływu na wybór używanego oprogramowania. Jeżeli jednak masz możliwość jego wyboru, to powinieneś zastanowić się nad aktualizacją swojej przeglądarki. Pozwoli to na poprawę jakości korzystania z Internetu i umożliwi korzystanie i przeglądanie stron www zgodnie z inetncjami ich twórców.

Poniższe przeglądarki są zgodne z wieloma standardami internetowymi takimi jak CSS, HTML oraz DOM (uniwersalny sposób kontroli zachowania stron www):

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że ta strona nie ma na celu przedstawienia wyczerpującej listy przeglądarek spełniających standardy, nie służy sprawdzeniu zgodności przeglądarki ani nie porównuje ze sobą przeglądarek różnych producentów.

W lutym 2006 roku Krajowa Federacja Niewidomych podjęła działania prawne skierowane przeciwko sklepom Target, gdyż ich witryna internetowa nie była dostępna dla osób niepełnosprawnych. Miesiąc później sprawa znalazła się w sądzie federalnym (na żądanie sklepów Target) zaś we wrześniu, po tym jak sklepom nie udało się umorzyć postępowania, NFB zaczęło domagać się zatwierdzenia powództwa grupowego.

Od tego czasu minął już rok i sprawa zdążyła przycichnąć, jednak sędzina Marilyn Hall Patel z sądu okręgowego w Kaliforni przyznała właśnie pozwowi status powództwa grupowego, co oznacza, że każdy niewidomy, który próbował korzystać z witryny Target.com może zostać powodem. Sędzina otworzyła też oddzielne postępowanie związane z mieszkańcami Kaliforni, ponieważ niedostępność witryny dla niepełnosprawnych może być niezgodna zarówno z prawem federalnym jak i stanowym.

Jak zauważyli juz Derek i Matt może być to przełomowa sprawa dotycząca dostępności w internecie na terenie USA. Na szczególną uwagę (przynajmniej według mnie) zasługuje fakt, że od momentu złożenia pozwu sklepy Targer zmodyfikowały swoją witrynę (chociaż nie w całości) w nadziei na odrzucenie zarzutów. Sędzina Patel nie ugięła się jednak.

Więcej na temat rozporządzenia sądu można przeczytać na stronach Associated Press, PC World oraz Ars Technica.

 

Tytuł oryginału:
How Did I Get Here? Browser Upgrade Campaign
Autor:
WaSP
Tłumaczenie wykonane przez:
Grupa robocza angielski team
Data tłumaczenia:
21 listopad 2007