Kiedy zacząć naukę angielskiego dla dzieci?

Znajomość języków obcych to dzisiaj obowiązek. Nie atut, który wyróżnia na tle innych osób, ale umiejętność, bez której bardzo trudno się obyć. Zwłaszcza w przypadku najpopularniejszego języka angielskiego, którym porozumiewają się miliony osób na całym świecie. Niezbędny jest on zarówno w podróży, jak i w życiu codziennym.

Jeśli język angielski uważany jest za podstawowy sposób komunikowania się z osobami innej narodowości, pytaniem otwartym pozostaje, kiedy należy zacząć przyswajanie angielskich trybów i słów. Wyznaczenie dobrego momentu jest bardzo ważne, by z jednej strony nie zniechęcić do nauki zbyt małych dzieci, a z drugiej: nie przegapić momentu, kiedy umysł dziecka jest bardzo chłonny i dużo łatwiej przyswaja wiedzę.

Angielski dla niemowlaka

Naukę angielskiego wielu rodziców rozpoczyna już w w pierwszym roku życia dziecka. Nie jest to jednak nauka sensu stricte, rozumiana jako przyswajanie słówek i gramatyki, ale jako zabawa przy dźwiękach muzyki, powtarzanych angielskich słówek. Angielski dla niemowlaków to szansa dla rodzica na spędzenie aktywnie czasu z dzieckiem oraz możliwość osłuchania się z innym brzmieniem słów, wyrażeń niesłyszanych na co dzień.

Zajęcia dodatkowe dla dwulatka

Kolejnym etapem, w którym rodzice zaczynają naukę, jest okres, kiedy maluch ma około dwóch lat i kiedy wymawia już sporo słów w ojczystym języku oraz tworzy pierwsze zdania. Pojawia się jednak wątpliwość, czy w ten sposób może dojść do swego rodzaju „pomieszania” słownictwa oraz wprowadzenia zbyt wielu słów naraz. Wydaje się to prawdopodobne, zwłaszcza na etapie tak intensywnej nauki mówienia.

Obawa jednak zazwyczaj nie jest słuszna. Dzieci bowiem intuicyjnie wiedzą, który język jest „ich”, a który jest językiem „dodatkowym”. Nauki nowego języka nie można przy tym porównać do życia w rodzinie wielokulturowej. Nie ma obawy, że nowy język wprowadzany w rozsądny sposób zaburzy poznawanie języka ojczystego.

 

Angielski w przedszkolu

Najmniej kontrowersji wzbudza nauka angielskiego w przedszkolu. Ocenia się, że wiek około trzech lat jest czasem optymalnym. Dziecko zna rodzimy język w podstawowym wydaniu i ma wystarczający fundament do tego, by poznawać nowe słowa oraz obcą gramatykę.

Angielski dla przedszkolaka to nadal jednak przede wszystkim zajęcia polegające na zabawie, wspólnym śpiewie, tańcu. Dzieci przyswajają wiedzę na rozrywce, uczą się języka „w ruchu”, a nie w trakcie klasycznych lekcji, podczas których zajmują miejsce przy ławce. Na to przychodzi czas dopiero w szkole.

 

Kiedy zatem zacząć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy najlepiej zacząć naukę języka angielskiego. Na pewno korzystnie jest umożliwić to dzieciom już w przedszkolu. Czy potrzeba to robić wcześniej?

Tutaj nasza decyzja powinna być uzależniona od posiadanych zasobów czasowych, finansowych oraz przekonania, czy bardzo wczesna edukacja jest niezbędna. Jeśli nie chcemy korzystać z niej poza domem, zawsze możemy zdecydować się na włączanie piosenek śpiewanych po angielsku w domu i w ten sposób osłuchiwać dziecko z obcym akcentem, melodią oraz słownictwem.

 

Tylko w młodym wieku?

Czy jednocześnie oznacza to, że nauka angielskiego ma sens jedynie w młodym wieku? Czy jeśli nie zaczniemy uczyć się na długo przed ukończeniem dziesięciu lat, nie mamy możliwości opanowania języka w dostatecznie dobrym stopniu?

Oczywiście nie jest to prawda. Znane są przypadki nauki języka obcego w wieku dojrzałym, a nawet sędziwym. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza jeśli nauka języka angielskiego nie ma charakteru godzinowego, „od do”, ale skupia się na osłuchiwaniu się i posługiwaniu językiem przez większość czasu.

Szczególnie dobre wyniki przynosi nauka języka angielskiego wtedy, kiedy niejako zostajemy rzuceni na głęboką wodę, czyli poprzez wyjazd za granicę i przebywanie w otoczeniu języka przez większość dnia. Można mówić o skuteczności także w sytuacji, gdy po prostu zależy nam na zdobyciu nowej umiejętności, a samą naukę postrzegamy jako wyzwanie, które sprawia nam przyjemność.