Standardy sieciowe

Standardy sieciowe | Wallidacja

Nieprawid這wy typ MIME dla pliku CSS

Co jest problemem?

Zdarza się, że natkniemy się na wykorzystującą CSS stronę internetową, która będzie miała kiepski układ strony w przeglądarce Netscape 7.x lub jakiejkolwiek innej przeglądarce opartej na Gecko ( takiej jak Mozilla), podczas gdy w Internet Explorerze układ będzie wyświetlany bardzo dobrze. Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest nieprawidłowa konfiguracja serwera sieciowego, na którym znajduje się plik CSS. Niektóre serwery Apache oraz iPlanet kojarzą pliki z rozszerzeniem .CSS z nieprawidłowym typem MIME, jak na przykład "text/plain" lub "text/x-pointplus". W niektórych przypadkach Netscape 7.x oraz Mozilla mogą zignorować plik CSS ponieważ źle określono jego typ MIME i zastosować domyślny arkusz stylów, który spowoduje, że układ strony będzie inny od tego zamierzonego przez projektanta strony.

Kiedy pojawia się taki problem?

Opracowana przez W3C specyfikacja wspomina o tym, że pliki CSS powinne być umieszczane na serwerze z typem MIME "text/css". Mozilla oraz Netscape 7.x użwane w trybie strict będą ściśle trzymać się specyfikacji i oczekiwać plików CSS umieszczonych z odpowiednim typem MIME (Tryb strict włącza się poprzez użycie definicji DTD typu strict w pierwszej linii strony HTML). W trybie quirks obie aplikacje będą tolerować nieprawidłowy typ MIME i użyją dołączonego do strony arkusza stylów pomimo nieprawidłowej konfiguracji serwera. Oznacza to, że nie można używać dokumentów typu "strict" na źle skonfigurowanym serwerze. Internet Explorer pozwala takim nieprawidłowym konfiguracjom ujść na sucho ponieważ nie przejmuje się on typem MIME dostarczonym przez serwer w nagłówku http, co jest błedem.

Jak można to zmienić?

Należy zwrócić się do administratora serwera z prośbą o aktualizację pliku z konfiguracją typów MIME serwera sieciowego.
W przypadku serwerów iPlanet/Netscape problem ten został już zauważony przez ich producenta, który zamieścił odpowiednią notatkę techniczą w swojej bazie informacyjnej.

W przypadku korzystania z Apache można także zmienić konfigurację pliku .htaccess w katalogu źródłowym (plik .htaccess jest przeznaczonynm tylko do odczytu plikiem, który zarządza kilkoma rzeczami, między innymi typami MIME). Do pliku .htaccess należy dodać następujący wiersz:

AddType text/css .css

Należy zwrócić uwagę na fakt, że część webmasterów wyłącza użycie pliku konfiguracyjnego .htaccess na swoich serwerach Apache ponieważ ma on małą wydajność.

Podsumowanie

Używanie definicji DTD typu strict w przeglądarce Mozilla oznacza, że serwer sieciowy, który dostarcza określone strony internetowe musi być odpowiednio skonfigurowany. Problem ten można obejść na kilka sposobów, jednak najbardziej efektywnie jest skojarzyć pliki .css z właściwym typem MIME. Poproś swojego webmastera o naprawienie tego problemu a każdy kto publikuje dokumenty html z definicją DTD typu strict będzie ci wdzięczny!

Dodatkowe materiały

Prawidłowa konfuguracja typów MIME serwera

Zmiana typów MIME na serwerach iPlanet/Sun Web Server:
http://sunsolve.sun.com/pub-cgi/retrieve.pl?doc=fsunone%2F3755

Apache
http://www.htmlhelp.com/faq/html/media.html#garbled-media

 

Tytuł oryginału:
Incorrect MIME Type for CSS Files
Autor:
Bob Clary, Netscape Communications
Data publikacji:
09 pa寮ziernik 2007
Tłumaczenie wykonane przez:
Grupa robocza angielski team
Data tłumaczenia:
09 październik 2007